Mediations Biennale

Biennale sztuki współczesnej, które odbywa się co dwa lata od 2008 roku w Poznaniu. Podczas biennale są prezentowane prace artystów polskich i zagranicznych. Media prezentowane podczas wydarzenia to: malarstwo, grafika, rzeźba, fotografia, video, multimedialna, instalacje oraz performance.
Mediations Biennale jest największą tego typu imprezą w Polsce i Europie Środkowej. Inicjatorem Mediations Biennale jest Tomasz Wendland we współpracy ze Sławomirem Sobczakiem, oraz dyrektorem organizacyjnym Anną Hryniewiecką. Partnerami biennale są: Muzeum Narodowe w Poznaniu, Centrum Kultury Zamek, WSNHiD w Poznaniu. Mecenasem Mediations Biennale jest Urząd Miasta Poznania, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

4. edycja Mediations Biennale, Poznań – When nowhere becomes here. 21.09 – 26.10. 2014

W 2014 roku, podczas biennale został przedstawiony interesujący projekt, w którym miałam możliwość uczestniczyć. Biorąca udział w wydarzeniu Claudia Wissmann, artystka z Niemiec, zaprosiła mnie do realizacji swojego konceptu. Polegał on na powinowactwie Claudii Wissmann do afrykańskiego podróżnika Herrmana von Wissmanna. Naszym wspólnym zadaniem było odnalezienie w Europie elementów Afryki i uwiecznienie ich na fotografiach. Artystka chciała nadać relacji europejsko – afrykańskim pozytywnego wydźwięku, zaznaczyć miejsce mieszkańców Afryki w Europie oraz zaznaczyć pochodzenie wszystkich ludzi z pradawnego kontynentu afrykańskiego. Spośród zdjęć Claudia Wissmann wybrała dwa, które dołączyły do pozostałych fotografii z cyklu, wykonanych w kilku miastach Europy i ostatecznie zawisły w Galeri U Jezuitów podczas wystawy Shifting Africa.

Współpraca z Claudią Wissmann był ciekawym, kreatywnym projektem. Dwie fotografie, które zawisły na ścianach galerii podczas wystawy, są dla mnie szczególnymi pamiątkami tamtej współpracy.